herb

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Starym Czarnowie

Szukaj w serwisie

"Pięć minut przeznaczonych na pomoc ma większą wartość, niż dziesięć na współczucie"
przysłowie rumuńskie

 Informacja
„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością ” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

 

Szanowni Państwo,

Szanowni Państwo,

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Czarnowie informuje, że został ogłoszony Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby  z niepełnosprawnością – edycja 2024”, który finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 647, 1407 i 1429 ).

Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na pomocy asystenta w:

a) wykonywaniu przez uczestnika  Programu czynności dnia codziennego,
b) załatwianiu przez uczestnika Programu spraw urzędowych,
c) korzystaniu przez uczestnika Programu z dóbr kultury tj. teatr, muzeum, kino itd.,
d) zaprowadzaniu i odebraniu dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki  oświatowej,

e) wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem  Programu w wybrane przez uczestnika miejsca,

f) inna pomoc w funkcjonowaniu w życiu społecznym wskazana przez uczestnika Programu.

Kto może być objęty działaniami Programu?

  1. dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji  i edukacji;
  2. osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności: o stopniu znacznym albo o stopniu umiarkowanym lub traktowane na równi do wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej   i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.).

Dodatkowo osoba niepełnosprawna, nie może w godzinach realizacji usług asystenta korzystać z usług opiekuńczych. Zgodnie z wytycznymi Programu, osoba niepełnosprawna może samodzielnie dokonać wyboru osoby, która będzie świadczyć usługi asystenta.

  • Kto może zostać asystentem osobistym osoby niepełnosprawnej?
  1. Osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta;
  2. Osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu;
  3. Osoby wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, pod warunkiem, że osoba wskazana spełnia przynajmniej jeden z warunków, o których mowa w pkt 1 lub 2.
  4. Jeżeli asystent nie zostanie wskazany przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, asystenta wskazuje gmina.
  5. W przypadku, gdy usługi asystencji osobistej będą świadczone na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, wymagane jest także:
    1. zaświadczenie o niekaralności;
    2. informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru;
    3. pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.

Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.

Karta zgłoszeniowa do programu

Klauzula informacyjna RODO w ramach programu asystent osoby niepełnosprawnej edycja 2024.pdf

  • BIP
  • Facebook
  • Urząd Wojewódzki
  • Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej
  • OPS
  • Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
  • Niebieska Linia