herb

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Starym Czarnowie

Szukaj w serwisie

"Pięć minut przeznaczonych na pomoc ma większą wartość, niż dziesięć na współczucie"
przysłowie rumuńskie

Zespół Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  i członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Starym Czarnowie dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w cyklicznej imprezie zorganizowanej w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Postaw na rodzinę” pn. „Bawimy się na trzeźwo” zorganizowanej w Kołbaczu w minioną sobotę.

W tym dniu Kołbacz stał się centrum wydarzeń w gminie a czas trwania  imprezy ”Bawimy się na trzeźwo” dostosowano do zapowiadanego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu koncertu muzyki dawnej zorganizowanego przez Fundację Akademii Muzyki Dawnej.

Jak zapowiadaliśmy wystąpił Sławek Pyrko - profilaktyk - praktyk, terapeuta uzależnień a jednocześnie muzyk, ze swoim programem muzycznym pt.: „Porozmawiajmy o życiu”, który przez cały czas trwania imprezy przeprowadził wiele rozmów indywidualnych z mieszkańcami borykającymi się w swoich rodzinach z problemami uzależnień. 

Odwiedził nas również ks. Maciej Czaczyk (  29 czerwca 2019 roku przyjął święcenia kapłańskie) zwycięzca „Must Be The Music” w 2011 roku, który spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem, ponieważ dla wielu odbiorców, którzy śledzili karierę zwycięzcy programu  było to duże przeżycie. Ks. Maciej  m.in. wykonał utwór, którym podbił serca jurorów „Must Be The Music”, a potem spędził miło czas na rozmowach z naszymi mieszkańcami, którzy mieli do niego wiele, wiele pytań.

Z bezpośrednich relacji uczestników wiadomo, że na imprezie każdy mógł znaleźć akcent któremu poświęcił chwilę swojego czasu z zakresu zdrowia, edukacji, urody czy zabawy.  Dla dzieci zapewniono strefę zabaw, malowanie buziek, prezentację sprzętu Ochotniczej Straży Pożarnej z Kołbacza, małe szkolenie z pierwszej pomocy po którym dziecko otrzymywało dyplom oraz przejazd kolejką Express Glinna, która zawsze cieszy się popularnością (nie tylko dzieci) oraz warsztatów ceramicznych.

Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownicze, Wodna Sekcja Psów Ratowniczych i Stowarzyszenie „Misie ratują dzieci” bardzo aktywnie edukowało naszych mieszkańców w zakresie udzielania pierwszej pomocy (ludziom i naszym pupilom) - a zbiórka misiów niezbędnych przy wypadkach z udziałem dzieci przeszła najśmielsze oczekiwania.

Wydarzenie było również doskonałym czasem do przekazania informacji mieszkańcom przez dzielnicowych KPP w Gryfinie w ramach projektu „Senior plus” o zagrożeniach na jakie są narażone osoby starsze, oraz projekt „Wakacje z wyobraźnią”, gdzie  - jak sama nazwa wskazuje- należy z rozwagą korzystać z atrakcji, spędzić bezpiecznie wolny czas w trakcie wakacji i pamiętać, że w każdej sytuacji każdy ma prawo odmówić picia alkoholu lub użycia narkotyku i nie należy się z tego tłumaczyć bo odmowa nie jest oznaką słabości.

Zadbano również o podniebienie naszych gości, którym serwowano tradycyjną grochówkę, kiełbaski, napoje, watę cukrową, a z nowości smalczyk i ciasto wegańskie. Nie zabrakło słodkości a Panie z Koła Emerytów Towarzystwa Miłośników Ziemii Staroczarnowskiej jak zawsze  serwowały pyszne domowe ciasta, natomiast Agnieszka i Leszek Jäger - członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego serwowali wiktuały począwszy od lemoniady z pokrzywy po „powidła radziszewskie”.

Jak więc przystało po posileniu się, Pani  lek. Joanna Kostrzewa sprawdzała jaki to miało wpływ na poziom cukru i ciśnienia, za co serdecznie dziękujemy.

Nie zabrakło również zabaw, konkursów z nagrodami i innych niespodzianek, a najlepszą rekomendacją imprezy jest podsumowanie jednego z uczestników „dziękujemy za świetnie zorganizowaną, ciekawą imprezę. Osobiście  od 20 lat nie miałem ani miligrama alkoholu w ustach! ….Reasumując, można bawić się na trzeźwo?

 

 

 

 

  • BIP
  • Facebook
  • Urząd Wojewódzki
  • Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej
  • OPS
  • Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
  • Niebieska Linia